مراقب لینک‌های مخرب و خطرناک باشید

برای حفظ امنیت کاربران در این موارد که کافیست کمی احتیاط کنید و روی هر لینکی بویژه لینک‌هایی که بصورت ناخواسته برای شما ایمیل میشود کلیک ننمایید.

اگر چه هدف اصلی استفاده از لینک‌های اینترنتی آسان‌تر نمودن دسترسی کاربران به خبر، مطلب، یا صفحه ویژه و مورد نظر است، ولی متأسفانه سودجویان سایبری حسابی از این قابلیت سوء استفاده نموده و کاربران را به وبسایت‌های جعلی کلاهبرداری و فیشینگ، لینک دانلود بدافزارهای گوناگون نظیر ثبت‌کننده‌های کلید یا کی‌لاگر(keylogger) و یا باج‌افزارها (ransomware) و انواع دیگر بدافزارها هدایت می‌کنند.

بعنوان مثالی ساده میتوان ایمیلی را در نظر گرفت که ظاهراً از سوی یک بانک که در آن حساب دارید ارسال شده است و در آن تحت هر عنوانی از شما خواسته شده است تا مثلاً «برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید»، در این مورد بهتر است احتیاط نمایید و بجای کلیک روی آن لینک مستقیماً از طریق وب سایت به دنبال آن خبر، بخش یا مطلب بگردید. همینطورHeader ایمیل را چک نمایید و از طریق IP ارسال کننده صحت آن را بررسی نمایید. در مورد ایمیل‌هایی که مربوط به خرید یا پرداخت میباشد نیز به همین ترتیب عمل نمایید.

نوع دوم این لینک‌های مخرب؛ بنرهای اخطاردهنده، جذاب و وسوسه‌انگیز می باشد. در مباحث امنیتی تمامی تصاویر و بنرهایی که حاوی پیغام‌هایی نظیر «رایانه شما در خطر است»، «فلش‌پلیر یا مدیاپلیر خود را بروز نمایید»، «شما برنده فلان جایزه شده‌اید»، «سرعت سیستم خود را بهبود بخشید» و موارد مشابه آنها تماماً با اهداف سودجویی و یا کلاهبرداری نمایش داده شده‌اند، یا حداقل هیچ چیز مفیدی جز تهدیدات گوناگون برای کاربر به همراه نخواهد داشت و برای به روز رسانی نرم افزارهای سیستم باید از طریق سایت اصلی آن نرم افزار اقدام نمود.